WHO nové odporúčanie o fyzickej aktivite

WHO vydali nové odporúčania o fyzickej aktivite.

WHO nové odporúčanie o fyzickej aktivite

Kľúčové fakty

    • Pravidelná fyzická aktivita poskytuje významné výhody pre fyzické a duševné zdravie.
    • U dospelých fyzická aktivita prispieva k prevencii a zvládaniu neprenosných chorôb, ako sú kardiovaskulárne choroby, rakovina a cukrovka, a znižuje príznaky depresie a úzkosti, zlepšuje zdravie mozgu a môže zlepšiť celkovú pohodu.
    • U detí a dospievajúcich fyzická aktivita podporuje zdravie kostí, podporuje zdravý rast a rozvoj svalov a zlepšuje motorický a kognitívny vývoj.
    • 31 % dospelých a 80 % dospievajúcich nespĺňa odporúčané úrovne fyzickej aktivity.
    • Globálny cieľ stanovený na zníženie úrovne fyzickej inaktivity u dospelých a dospievajúcich je 10 % relatívne zníženie do roku 2025 a 15 % do roku 2030 v porovnaní s východiskovým stavom z roku 2010.
    • Globálny odhad nákladov na fyzickú nečinnosť pre systémy verejnej zdravotnej starostlivosti v rokoch 2020 až 2030 je približne 300 miliárd USD (približne 27 miliárd USD ročne), ak sa nezníži úroveň fyzickej inaktivity.

WHO definuje fyzickú aktivitu ako akýkoľvek telesný pohyb produkovaný kostrovými svalmi, ktorý si vyžaduje výdaj energie. 
Fyzická aktivita sa vzťahuje na všetok pohyb, a to aj počas voľného času, na dopravu na miesta a z miesta, alebo ako súčasť práce alebo domácich činností.
Fyzická aktivita strednej aj intenzívnej intenzity zlepšuje zdravie. Medzi obľúbené spôsoby, ako byť aktívny, patrí chôdza, cyklistika, jazda na kole, šport, aktívna rekreácia a hra a môžu byť vykonávané na akejkoľvek úrovni zručností a pre potešenie pre každého.
Fyzická aktivita je prospešná pre zdravie a pohodu a naopak, fyzická nečinnosť zvyšuje riziko neprenosných chorôb (NCD) a iných zlých zdravotných výsledkov. Fyzická nečinnosť a sedavé správanie spoločne prispievajú k nárastu neprenosných chorôb a zaťažujú systémy zdravotnej starostlivosti.
Zlepšenie úrovne fyzickej aktivity prospeje zdraviu a pohode a prispeje k dosiahnutiu globálnych cieľov v oblasti neprenosných chorôb a mnohých cieľov udržateľného rozvoja. To si však bude vyžadovať zvýšené záväzky a investície členských štátov, inovácie a príspevky neštátnych subjektov, medzi sektorovú koordináciu a spoluprácu, a priebežné usmernenie a monitorovanie zo strany WHO.

Prínosy fyzickej aktivity a riziká sedavého správania a nečinnosti
Fyzická nečinnosť je jedným z hlavných rizikových faktorov úmrtnosti na neprenosné choroby.
Ľudia, ktorí nie sú dostatočne aktívni, majú o 20 % až 30 % vyššie riziko úmrtia v porovnaní s ľuďmi, ktorí sú dostatočne aktívni. Pravidelná fyzická aktivita je spojená:

      • u detí a dospievajúcich so zlepšením fyzickej kondície, kardiometabolického zdravia, zdravia kostí, kognitívnych výsledkov, duševného zdravia a zníženia telesného tuku;
      • u dospelých a starších dospelých so zníženým rizikom úmrtia zo všetkých príčin, rizikom úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, výskytom hypertenzie, rakoviny špecifickej pre dané miesto, cukrovky 2. typu a pádov a zlepšením duševného zdravia, kognitívneho zdravia, spánku a miery telesného tuku; a
      • u tehotných a popôrodných žien zníženým rizikom preeklampsie, gestačnej hypertenzie, gestačného diabetu, nadmerného gestačného prírastku hmotnosti, komplikácií pri pôrode, popôrodnej depresie a novorodeneckých komplikácií. Fyzická aktivita nemá žiadne nepriaznivé účinky na pôrodnú hmotnosť ani zvýšené riziko narodenia mŕtveho dieťaťa.

Koľko fyzickej aktivity sa odporúča?
Globálne usmernenia WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní poskytujú odporúčania pre deti (vo veku od 5 rokov), dospievajúcich, dospelých, starších dospelých, tehotné ženy a ženy po pôrode a ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami a zdravotným postihnutím. Odporúčania podrobne opisujú množstvo fyzickej aktivity (frekvencia, intenzita a trvanie) potrebné na ponúknutie významných zdravotných výhod a zníženie zdravotných rizík.
Usmernenia zdôrazňujú, že akékoľvek množstvo fyzickej aktivity je lepšie ako žiadne; všetka fyzická aktivita sa počíta; všetky vekové skupiny by mali obmedziť čas sedavého spôsobu života; a posilnenie svalov prospieva všetkým.
Usmernenia WHO o fyzickej aktivite, sedavom správaní a spánku pre deti mladšie ako 5 rokov poskytujú odporúčania týkajúce sa množstva času v 24-hodinovom dni, ktorý by malé deti mladšie ako 5 rokov mali stráviť fyzickou aktivitou alebo spánkom pre svoje zdravie a pohodu, a maximálny odporúčaný čas, ktorý by tieto deti mali stráviť sedavými aktivitami na obrazovke alebo obmedzeným časom.
Infografika sumarizuje súčasné usmernenia WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní pre všetky vekové skupiny. WHO vypracúva usmernenia prostredníctvom náročného procesu preskúmania vedeckých dôkazov a konzultácií s odborníkmi.
Už prebiehajú prípravy na ďalšie usmernenia, ktorých uverejnenie sa očakáva v roku 2030.

Referencie

      1. Strain, T., Flaxman, S., et al. Národné, regionálne a globálne trendy nedostatočnej fyzickej aktivity medzi dospelými v rokoch 2000 až 2022: súhrnná analýza 507 populačných prieskumov s 5,7 miliónmi účastníkov. Globálne zdravie časopisu Lancet (2024).
      2. Guthold, R., Stevens, G. a kol. Globálne trendy nedostatočnej fyzickej aktivity medzi dospievajúcimi: súhrnná analýza 298 populačných prieskumov s 1,6 miliónmi účastníkov. The Lancet Zdravie detí a dospievajúcich, zv. 4, Iss. 1 (2019)

Zdroj: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

 

Ako správne chodiť, sa dozviete v našej Škole chôdze 

   

  

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo