Príčina obezity biológia tela
Prvý koreň obezity je biológia nášho tela
Pri obezite dochádza k zvýšenému ukladaniu tuku do brušnej - viscerálnej oblasti. Tukové tkanivo má v našom tele rôzne funkcie, zabezpečuje tepelnú izoláciu, mechanickú ochranu a je zdrojom energie a významným endokrínnym orgánom.
Tukové tkanivo je tvorené veľkým množstvom tukových buniek (adipocytov), ktoré obsahujú neutrálne tuky
(triacylglyceroly). Vyskytuje sa ako podkožný a viscerálny tuk.
Viscerálny tuk je vnútrobrušný tuk, uložený hlbšie ako podkožný tuk na bruchu. Má gélovú štruktúru a obaľuje naše orgány (napríklad pečeň, pankreas, obličky).
Môžeme ho zistiť zmeraním obvodu pásu (muži - zvýšené riziko nad 94 cm, ženy nad 80 cm), alebo vyhodnotením zloženia tela na bioimpendačných prístrojoch.
Viscerálny tuk je pre naše zdravie škodlivý, lebo tukové bunky menia fungovanie tela.
Tukové tkanivo sa správa ako samostatný orgán a vylučuje hormóny a zápalové látky. A súčasne ovplyvňuje hormóny, ktoré regulujú chuť k jedlu, hmotnosť, náladu a fungovanie mozgu.
Jedným z hormónov, produkovaným tukovým tkanivom, je hormón leptín.
Každý človek má určitú hladinu leptínu v tele, pri ktorej metabolizmus funguje. V prípade, že hladina leptínu klesne, mozog vyšle signál v podobe pocitu hladu a metabolizmus sa začne spomaľovať, kým nedodáme telu energiu v podobe jedla. Vysoká hladina leptínu bráni pocitu hladu.
U ľudí s obezitou kvôli zvýšenému množstvu tuku a vyššiemu príjmu potravy dochádza k zvýšeniu bazálnej hladiny leptínu. To znamená, že namiesto bežnej porcie jedla, ktorá obvykle zvýši hladinu leptínu, aby boli sýti, potrebujú k dosiahnutiu pocitu sýtosti väčšie množstvo jedla.
Čím častejšie sa hladina leptínu zvyšuje, ich mozog prestáva byť na ňu citlivý a vyžaduje väčšie a väčšie porcie. Pre človeka s obezitou začne byť dosiahnutie pocitu sýtosti ťažšie.
Leptín stále vysiela do mozgu signály o nedostatku energie. Človek s vyššou hmotnosťou hladuje, dostáva chuť na sladké a na nezdravé potraviny, objavuje sa nervozita, únava a podráždenosť. Metabolizmus sa spomalí natoľko, že začne ukladať všetky zložky potravín
ako tuk.
„NOVÝ ŠTANDARD“ Dr. Arya Sharma, expert na obezitu z organizácie Obesity Canada,
tvrdí, že keď zvýšime hmotnosť, naše telo ju začne považovať za „nový štandard“ a bráni sa jej zníženiu. V rámci tohto procesu môžeme mať dokonca chuť na jedlá s vyššou kalorickou hodnotou. „Prirovnal by som to k ťahaniu za gumičku. Chudnete... ako keby ste ťahali za gumičku... ale v okamihu, keď za ňu prestanete ťahať, vráti sa späť.“
Osvedčenou stratégiou na boj proti priberaniu je osvojenie si správania, ktoré pomáha prekonať biológiu.
Medzi nich patrí sledovanie hmotnosti, pravidelné a zdravé stravovanie a každodenná fyzická aktivita.