Príčina obezity duševné zdravie
Pod pojmom duševné zdravie ( tiež psychické alebo mentálne zdravie ) sa označuje úroveň pohody a blaha bez prítomnosti psychických porúch.
Mentálne zdravý človek nadväzuje a udržiava priateľstvá a vzťahy, zdravú životosprávu a režim dňa v súlade so svojimi biologickými hodinami.
Okrem vplyvu pohybu, spôsobu stravovania a jedálnička na metabolizmus , trávenie a spaľovanie kalórií u človeka, ovplyvňujú naše telo tiež psychogénne faktory, najmä nervozita, nepokoj a stres.
Pod pojmom stres rozumieme psychické alebo mentálne pôsobenie na organizmus, ktorý je vystavený nadmernej záťaži a dostáva ho pod tlak. Ide o pôsobenie, ktoré sa len veľmi ťažko ovplyvňuje a väčšinou ho nemáme pod kontrolou, nevieme ho zastaviť.
Takýto stres v tele vyvoláva viacero reakcií , ako je pocit úzkosti, strachu alebo nepokoja - typické prejavy stresu, ale aj fyziologické prejavy. Vo väčšine prípadov dôjde k zvýšeniu tepu, zrýchleniu búšenia srdca, zvýšeniu tlaku, zrýchleniu dýchania a k nadmernému poteniu.
Pri stresovej záťaži sa náš organizmus pripravuje k záchrane. Ide teda o automatickú reakciu na predpokladané alebo prežívané nebezpečenstvo.
Naše telo mobilizuje energiu, a v prípade, že trvá pôsobenie stresorov dlho, organizmus sa vyčerpáva. Klesá nám imunita, a tým pádom je organizmus náchylnejší k funkčným a iným poškodeniam. Takto vzniknuté choroby označujeme ako psychosomatické ochorenia, medzi ktoré patria aj poruchy príjmu potravy a obezita.
Stres je súčasťou reakcie nášho tela na boj „útek“, ktorý nám pomáha prežiť nebezpečné situácie tisíce rokov. Pri strese sa zvýši hladina kortizolu, jedného z hlavných hormónov podieľajúcich sa na biologickej stresovej reakcii. Jedným z účinkov vysokých hladín kortizolu je zvýšená chuť do jedla. Ak sa teda človek cíti neustále v strese, je pravdepodobné, že zje väčšie množstvo jedla, ktoré má vyššiu kalorickú hodnotu.
Možno preto, že mu pomôžu pomôcť zbaviť sa stresu, hovoríme o „pohodlnom jedle“. Stres teda nezvyšuje iba našu potrebu jesť, ale mení aj druhy potravín, po ktorých túžime. To vysvetľuje, prečo majú ľudia s obezitou vyššiu hladinu kortizolu. Stres tiež zvyšuje riziko, že nebudeme dobre spať, budeme viac piť alkohol a budeme menej cvičiť. To všetko zvyšuje riziko obezity.
Ako si môžeme udržať mentálne zdravie
- naučiť sa oddeľovať pracovný a osobný život
- zvládať zmeny, nebáť sa ich, vedieť ich využiť pre svoj ďalší rozvoj
- upevniť sebavedomie a sebadôveru, veriť vo svoje schopnosti
- pravidelne relaxovať, nepotlačovať emócie, hovoriť o svojich pocitoch
- naučiť sa zvládať náročné situácie, nevyhýbať sa im a udržiavať zdravé väzby s okolím a ľuďmi