Nové usmernenia ako znížiť riziko nezdravého prírastku hmotnosti a neprenosných chorôb

WHO aktualizovala svoje usmernenia týkajúce sa celkového tuku, nasýtených a transmastných kyselín a uhľohydrátov na základe najnovších vedeckých dôkazov.

Nové usmernenia ako znížiť riziko nezdravého prírastku hmotnosti a neprenosných chorôb

Nové usmernenia obsahujú odporúčania, ktorých cieľom je znížiť riziko nezdravého prírastku hmotnosti a neprenosných chorôb súvisiacich so stravou, ako je cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia a určité typy rakoviny.

WHO vo svojom usmernení o tukoch v strave poznamenáva, že množstvo aj kvalita sú dôležité pre dobrý zdravotný stav. WHO opätovne potvrdzuje, že dospelí by mali obmedziť celkový príjem tukov na 30 % celkového energetického príjmu alebo menej. Tuk, ktorý skonzumuje každý človek vo veku od 2 rokov, by mali byť primárne nenasýtené mastné kyseliny, pričom nie viac ako 10 % celkového energetického príjmu tvoria nasýtené mastné kyseliny a maximálne 1 % celkového energetického príjmu transmastných kyselín z priemyselne vyrábaných živočíšnych zdrojov.

Nasýtené a transmastné kyseliny v strave možno nahradiť inými živinami, ako sú polynenasýtené mastné kyseliny, mononenasýtené mastné kyseliny z rastlinných zdrojov alebo sacharidy z potravín obsahujúcich prirodzene sa vyskytujúcu vlákninu, ako sú celozrnné výrobky, zelenina, ovocie a strukoviny.

Nasýtené mastné kyseliny možno nájsť v tučnom mäse, mliečnych výrobkoch a tvrdých tukoch a olejoch, ako je maslo, ghí, bravčová masť, palmový olej a kokosový olej. Transmastné kyseliny sa nachádzajú  v pečených a vyprážaných potravinách, priemyselne spracovaných balených potravinách - snackoch a v mäse a mliečnych výrobkoch z kravského a ovčieho mlieka.

Spolu s existujúcimi pokynmi WHO na obmedzenie príjmu voľných cukrov, nové usmernenie o príjme sacharidov zdôrazňuje dôležitosť kvality sacharidov pre dobré zdravie. WHO poskytuje nové odporúčanie, že príjem sacharidov pre každého vo veku od 2 rokov by mal pochádzať predovšetkým z celozrnných výrobkov, zeleniny, ovocia a strukovín. WHO odporúča dospelým skonzumovať aspoň 400 gramov zeleniny a ovocia a 25 gramov prirodzene sa vyskytujúcej vlákniny denne. V prvom usmernení pre deti a dospievajúcich WHO navrhuje nasledujúci príjem zeleniny a ovocia:

  • 2-5 rokov, najmenej 250 g denne
  • 6-9 rokov, najmenej 350 g denne
  • 10 rokov a viac, najmenej 400 g denne

A nasledujúci príjem prirodzene sa vyskytujúcej vlákniny:

  • 2-5 rokov, najmenej 15 g denne
  • 6-9 rokov, najmenej 21 g denne
  • 10 rokov a viac, najmenej 25 g denne

Tieto nové usmernenia spolu s existujúcimi usmerneniami WHO o voľných cukroch, umelých sladidlách a sodíka, ako aj pripravované usmernenia o polynenasýtených mastných kyselinách a náhradách soli s nízkym obsahom sodíka, podporujú koncepciu zdravej výživy.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo