O stigme, stigmatizácii a diskriminácii ľudí s obezitou
Obezita je dlhodobým a celosvetovým problémom verejného zdravia 21.storočia. V roku 1997 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikovala obezitu ako chronické ochorenie a definovala „ nadváhu a obezitu ako abnormálnu alebo nadmernú akumuláciu tuku, ktorá predstavuje zdravotné riziko"
V súčasnej dobe vieme, že obezita je chronické ochorenie, charakterizované nadmerným množstvom tuku, ktorý je uložený vo vnútri viscerálnej a brušnej oblasti a môže poškodiť zdravie .
Obezita spôsobuje celý rad chronických ochorení včítane cukrovky 2.stupňa,vysokého tlaku, kardiovaskulárnych ochorení a určitých druhov rakoviny.
Uznanie obezity ako ochorenia, účinná prevencia a liečba obezity detí a dospelých patria medzi dôležité stratégie každého štátu EÚ.
Tieto dobré snahy sú ale podkopávané pretrvávajúcou a rozšírenou stigmou proti obezite.
Stigma je označením vlastností, ktoré odlišujú človeka s obezitou od ostatných ľudí v spoločnosti. Ľudia s obezitou sú považovaní za lenivých, nenásytných, neinteligentných, neatraktívnych a bez sociálnych zručností.
Stigma je pôvodom grécke slovo, označuje cajch - znak, vypaľovaný otrokom, a bol používaný pre ľudí, trpiacich napr. duševným ochorením, pohlavnou chorobou.
Stigma má obrovskú silu a môže znižovať kvalitu života človeka s obezitou, ktorý má pocit menejcennosti a môže sa u neho rozvinúť depresia.
Napriek nárastu informovanosti a ochoty prijať´ obezitu ako chronické ochorenie, sú ľudia a pacienti s obezitou predmetom vysokej úrovne stigmatizácie, ktorá môže vyústiť v priamu diskrimináciu.
Stigmatizácia je negatívne hodnotenie človeka, väčšinou sa vzťahuje na celú jeho osobnosť´. Môžeme ho stigmatizovať tým, že mu budete pripisovať´ vinu za jeho stav. Predsudky, negatívne postoje a ústrky voči ľudom s vyššou telesnou hmotnosťou sú obrovským problémom v rodine , na pracovisku v spoločnosti, ale aj v lekárskej starostlivosti.
Napríklad necitlivý prístup lekárov k pacientom s obezitou môže mať za následok vyhýbanie sa návšteve lekára, odmietaní operácie a liečby a neriešeniu zdravotných problémov včas a
v ranných štádiách ochorenia.
Je dôležité sa zaoberať obezitou a stigmatizáciou u detí, ktorá má za následok zdravotné riziká a sociálnu izoláciu dieťaťa a začína sa už v ranom veku. Deti sú terčom šikanovania, výsmechu, čo má zlý vplyv na ich duševný vývoj ( neurotické prejavy, poruchy správania, strata sebadôvery).
So stigmatizáciou úzko súvisí diskriminácia .
Diskriminácia je spôsob správania, kedy sa v tej istej situácii zaobchádza s jedným človekom ( skupinou ľudí, organizáciou, krajinou, skupinou krajín ) inak , ako s druhým človekom, na základe jeho odlišnosti, napr. rodového alebo etnického pôvodu, vierovyznania, veku, rodu, pohlavia, alebo sexuálnej orientácie.
Diskriminácia na základe vyššej telesnej hmotnosti je druhou najčastejšou formou diskriminácie u žien a tretia u mužov, a je neprípustná.
SR prijala vstupom do EÚ záväzok rešpektovať právny poriadok EU.
V oblasti zamestnávania je zakázaná diskriminácia na základe náboženského vyznania alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie.
Výzva a odporúčanie pre média , ktoré veľkou mierou prispievajú k prehlbovaniu diskriminácie ľudí s nadváhou a obezitou :
„ nezobrazovať ich v zle padnúcom oblečení, s konzumáciou nevhodného jedla a povaľovaní pred TV „ , na rozdiel od ostatných ľudí , ktorí sú prezentovaní s konzumáciou zeleniny, pohybovou aktivitou alebo v prestížnych povolaniach.
Zobrazovať obezitu spravodlivo a informatívnym spôsobom.
Ako môžeme obmedziť´ diskrimináciu ?
Zásadnou je osvetová práca v médiách a vo vzdelávaní.
Zodpovednosť by mali prijať´ zamestnávatelia a zdravotné poisťovne a ponúkať rôzne druhy zdravotných programov na podporu zdravia svojich zamestnancov a poistencov.
Na druhej strane chýbajú postupy, ako zamestnancov s nadváhou a obezitou do týchto programov zapojiť´ nestigmatizujúcim spôsobom.
A najdôležitejšie je vytvoriť nestigmatizujúce prostredie v samotnom zdravotníctve.
Je dôležité pristupovať´ k obezite systémovo, aby sme čo najviacej podporovali zdravie ľudí všetkých váhových kategórií.
Ako zlepšiť situáciu?
- Školením zdravotníkov a študentov zdravotníckych oborov s cieľom zlepšiť prístup k pacientom s obezitou
- Komunikáciou s médiami, o obezite je potrebné hovoriť a byť prezentovaná ako ochorenie, a pacienti s nadváhou a obezitou ako tí, ktorí potrebujú našu podporu, pochopenie a pomoc
- A v neposlednom rade je povinnosťou dať zdravotníkom, verejnosti a predovšetkým osobám s obezitou komplexné informácie o obezite, príčinách jej vzniku a možných dôsledkoch na zdravie spolu s prevenciou a liečbou.